Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /home/users/alante/public_html/www/web39/wp-includes/plugin.php on line 600

Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /home/users/alante/public_html/www/web39/wp-includes/plugin.php on line 600

Recenzja książki „TRIZ for dummies” Lilly Haines-Gadd

Recenzja książki „TRIZ for dummies” Lilly Haines-Gadd

Nareszcie, po kwietniowej premierze na Amazon.com książka Lilly Haines-Gadd dotarła do Polski. Trzydziestokilkuletnia Lilly jest częścią „rodziny” Oxford Creativity, przejmując prowadzenie tej znanej firmy popularyzującej TRIZ od swojej mamy – Karen Gadd.

Lilly po latach praktyki, zadebiutowała merytorycznie zaczynając od bardzo mocnego akcentu – wydawnictwo Willey nie pozwoli przecież by przeciętny autor osłabił markę „dla bystrzaków”. Wiele jest książek o TRIZ napisanych hermetycznym językiem zrozumiałym dla wybranej, wąskiej grupy naukowców i inżynierów. Teraz drzwi do tej niszy zostały otwarte dla każdego. Pamiętam rozmowy z autorką sprzed roku, gdy mówiła jak olbrzymim wysiłkiem jest pisanie tej książki. Dziś efekt pracy Lilly Haines-Gadd trzymam w ręku.

 

DSC02230 (2)

Książka, łatwym językiem omawia większość podstawowych narzędzi TRIZ. Ponieważ Lilly nie jest inżynierem, udała się jej trudna sztuka przyjaznej narracji bez wchodzenia w szczegóły. Dzięki temu podstawy TRIZ mogą być zrozumiałe dla dużo większej publiczności.

Treść

Książka podzielona została na 6 części. Zaczyna się od przekrojowego przedstawienia całej filozofii stojącej za TRIZ. Znaleźć można tam m.in. rozróżnienie koncepcji (wyższy poziom ogólności) od konkretnych pomysłów, wraz z praktycznym zastosowaniem.

W części drugiej omawia rozwiązywania sprzeczności (fizycznych i technicznych) za pomocą 40 zasad, przedstawia 8 trendów rozwoju technicznego z krzywą S, zajmuje się zwiększaniem stopnia idealności (przy użyciu zasobów) i opisuje używanie bazy efektów naukowych.

Trzecia część to specjalizacja Lilly (która jest psychologiem) – przełamywanie inercji psychologicznej (fiksacji)  za pomocą  13 wybranych narzędzi m.in. Modelowania Małymi Ludzikami czy  operatora Wymiar-Czas-Koszt. Sporo miejsca poświęca Myśleniu w Czasie i Skali (czyli 9 Oknom), oraz dogłębnie przedstawia Rozwiązanie Idealne. Wkładem mocno ubogacającym dla praktyków TRIZ jest rozdział poświęcony zespołowemu rozwiązywaniu problemów. Nie spotkałem się wcześniej z tak kompetentnym przedstawieniem tego tematu.

W części czwartej omówiony został całościowy proces rozwiązywania problemów narzędziami TRIZ, a także na głębszym poziomie niż się spodziewałem po tak prostej książce Analiza Funkcji wraz z Trimmingiem. Dalej opisane są Rozwiązania Standardowe w układzie tradycyjnym oraz układzie Oxford Creativity.

Na końcu następują użyteczne rozdziały z 10 poradami – czego unikać i od czego zacząć. Książka ma w ostatniej części 5 dodatków (40 zasad, Macierz rozwiązywania sprzeczności technicznych i fizycznych oraz pełne rozwiązania standardowe w układzie Oxford Creativity).

Przykłady

Przykłady związane są  z prostymi przedmiotami codziennego użytku, sytuacjami znanymi każdemu (jak pobyt w szpitalu),problemami zarządzania, organizacyjnymi, ekonomicznymi czy pomysłami znanych kampanii marketingowych. W ograniczonym stopniu wspominane są strategie patentowe i przykłady wynalazków.

Uznanie dla autorki

Lilly udało się ominąć pokusę przedstawienia się, jako wielkiego eksperta (którym zdecydowanie jest) aby napisać książkę popularną, strawną dla każdego czytelnika. Włożyła istotną cegłę w budowanie popularności TRIZ. Udało się jej odsłonić niszowy przecież temat inżynierów i naukowców dla szerszego grona tych, którzy potrzebują narzędzi i inspiracji do rozwiązywania problemów, a nie należą do grona chemików czy elektryków.

 

Michał Hałas, expert TRIZ, Grupa ODiTK

Tutaj można przejrzeć książkę przed kupieniem (użyj google preview pod zdjęciem okładki książki)

Tekst recenzji objęty jest prawami autorskimi.