Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /home/users/alante/public_html/www/web39/wp-includes/plugin.php on line 600

Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /home/users/alante/public_html/www/web39/wp-includes/plugin.php on line 600

TRIZ weekendowo: Potrafisz zgadnąć przeznaczenie tego narzędzia?

TRIZ weekendowo: Potrafisz zgadnąć przeznaczenie tego narzędzia?

eprouvette1
Zdj. National Firearms Museum

Nazywano to z francuska „Eprouvette”, rączka i spust przypominają staroświecki pistolet i jest to słuszny trop. Coś takiego było związane z erą techniki wojskowej sprzed wynalezienia prochu bezdymnego i ładunków zespolonych (naboi). Oto inne egzemplarze:
eprouvette2
eprouvette3

 

Odpowiedź:
urządzenie to, służyło do testowania siły prochu dymnego. Proch w zależności od wilgotności, składu i domieszek mógł mieć różne właściwości. Użytkownik ładował ściśle odmierzoną porcję prochu i strzelał. Siła strzału przesuwała odpowiednio wskaźnik – im bardziej się przesunął (lub przekręcił) tym proch był silniejszy.

 

Jaki ma to związek z TRIZ?
TRIZ bazuje na ogromnej ilości patentów, jaką wytworzyła w całej swojej historii ludzkość. Poza pasjonatami, o większości tych pomysłów nie mamy bladego pojęcia. Przykładem jest właśnie Eprouvette. Altszuller wybrał z 200 tysięcy patentów tylko tych 40 tysięcy, które rozwiązywały jakąś sprzeczność. Z tego zbioru „silnych patentów”, wyekstrahował sławnych „40 zasad„.

W której kategorii według Ciebie jest to narzędzie? Pasuje bardziej do 160 tysięcy słabych czy 40 tysięcy mocnych patentów? O rozwiązywaniu sprzeczności możesz poczytać w tym artykule.

 

Michał Hałas
Trener Grupy ODiTK