Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /home/users/alante/public_html/www/web39/wp-includes/plugin.php on line 600

Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /home/users/alante/public_html/www/web39/wp-includes/plugin.php on line 600

Najczęściej czytane:


Czym jest TRIZ

TRIZ (Teoria Rozwiązywania Innowacyjnych Zagadnień) jest inżynierską odpowiedzią na rozwiązywanie problemów. Jest to metodologia i dojrzały zestaw narzędzi zapewniający efektywne dostarczenie pomysłów rozwiązań dla zadanego problemu.
TRIZ  polega na zebranych światowych doświadczeniach wynalazczych oraz logice i naukach ścisłych zamiast na nieprzewidywalnej, luźnej kreatywności. TRIZ opiera się na latach badań nad tysiącami patentów z całego świata.
Światowe firmy, które pracują z TRIZ to m.in: Samsung, Intel, Hyunday, Boeing, Glaxo, Pilkington, LG, General Electric, Hawlett Packard, Procter and Gamble, Ford, Johnson & Johnson…


Sposób na syndrom szczupaka

Sposób na syndrom szczupaka

Termin „syndrom szczupaka” pochodzi od eksperymentu przeprowadzonego przez niemieckiego zoologa Karla Möbiusa. Eksperyment polegał na umieszczeniu tytułowego szczupaka w sporym akwarium, które przedzielono na dwie części szybą

więcej
Najprościej: Analiza Funkcji i Trimming

Najprościej: Analiza Funkcji i Trimming

Analiza Funkcji (nazywana też Analizą Funkcjonalną) została z sukcesem zaadoptowana do zestawu narzędzi TRIZ na bazie Value Engineering. Jej twórca Lawrence D. Miles, który odpowiadał za zakupy w General Electric w czasie niedoborów materiałowych II Wojny Światowej znany był z motta „Jeżeli nie można kupić części, należy dostarczyć jej funkcję.”

więcej
Porównanie SCAMPER i TRIZ

Porównanie SCAMPER i TRIZ

Zwięzłe przedstawienie narzędzi kreatywnych – SCAMPER oraz spośród narzędzi TRIZ: 40 zasad wraz z macierzą rozwiązywania sprzeczności technicznych (Most TRIZ). SCAMPER – wprawdzie mały i lekki, ale znacznie efektywniejszy jest TRIZ. Wybór zależeć będzie od miejsca zastosowania: jednorazowe problemy SCAMPER, przy częstym rozwiązywaniu trudnych problemów – TRIZ.

więcej
Samolot Mosquito i lekcja innowacyjności

Samolot Mosquito i lekcja innowacyjności

De Havilland DH.98 Mosquito to jedna z najsłynniejszych konstrukcji drugiej wojny światowej. Zestrzelenie bombowca Mosquito liczono myśliwcom Luftwaffe podwójnie. Bombowiec, mimo że nie uzbrojony, po prostu uciekał Messerschmittom.
Co wyróżniało ten samolot, który rozpoczął jako bombowiec, ale był używany jako myśliwiec, samolot myśliwsko-bombowy i rozpoznawczy, a po wojnie nawet jako torpedowy? Tajemnica niezwykłej uniwersalności i osiągów leżała w nietypowej technologii konstrukcji.

więcej
Dlaczego TRIZ jest efektywny?

Dlaczego TRIZ jest efektywny?

Zapraszam do prezentacji wyjaśniającej fenomen narzędzi TRIZ w przełamywaniu fiksacji funkcjonalnej (inercji psychologicznej, bezwładności myślenia). Dlaczego intuicyjne podejście zawodzi nas przy rozwiązywaniu trudniejszych problemów? Zobaczysz też przykłady pokazujące, że faktycznie się fiksujemy i nie potrafimy zobaczyć rozwiązań, które wcale nie były daleko.

więcej

Europejski i Światowy TRIZ w Polsce

TRIZ szybko rozwija się w Polsce. Znaczącym potwierdzeniem tego trendu są dwie duże, międzynarodowe konferencje w nadchodzących miesiącach – TRIZ Future we Wrocławiu (październik 2016) i TRIZ fest w Krakowie (wrzesień 2017).

więcej

Myślenie sarny i TRIZ

Co nam przeszkadza w odkryciu rozwiązania problemu? Czy możemy wielokrotnie być tuż obok rozwiązania, ale go nie zauważyć? Obserwacja zachowania dzikiego zwierzęcia naprowadziła mnie na refleksję – jak TRIZ właściwie działa?

więcej
James Dyson – biografia

James Dyson – biografia

Altszuller studiował biografie różnych wynalazców, aby znaleźć przyczyny ich sukcesów. Oto biografia jednego z najbardziej znanych brytyjskich innowatorów ostatnich lat – Jamesa Dysona napisana przez studentkę Uniw. Wrocławskiego – Marię Krasicką.

więcej

Kąt Natarcia

Poznaj twórcę TRIZ – Henryka Altszullera od innej strony. Zobacz jakie miał pióro jako autor opowiadań, wczuj się w historię młodzieńczych lat tego genialnego badacza wynalazczości.

więcej

Fantastyka Naukowa i TRIZ

Czy lubisz fantastykę naukową? To pytanie na początku szkolenia z TRIZ wydało się dziwne, jednak po poznaniu życiorysu Altszullera już dziwnym nie było. Altszuler pisał opowiadania Science Fiction…

więcej
Recenzja książki – “TRIZ for Engineers”, Karen Gadd

Recenzja książki – “TRIZ for Engineers”, Karen Gadd

O książce tej dowiedziałem się dzięki licznym rysunkom Cliva Goddarda, na które natrafiłem w Internecie, poszukując informacji o TRIZ. Wśród innych, często bardzo akademickich publikacji na temat TRIZ, właśnie zabawne rysunki stanowiły wyróżnik, który zwrócił moją uwagę. Jak się wkrótce okazało, znalazłem przypadkiem prawdziwą perłę wśród różnych pozycji na temat TRIZ.

więcej

TRIZ – Lean Problem Solving

W fabryce jogurtów zdecydowano o wprowadzeniu zmiany końcowego etapu linii produkcyjnej. Zainwestowanie 250 tys.€ w zrobotyzowane stanowisko pakujące pozwoliłoby na pięciokrotną redukcję kosztów obsługi. Jednak dzięki metodzie TRIZ zmodyfikowano końcówkę przenośnika taśmowego i osiągnięto ten sam efekt za 60 tys.€. TRIZ w swojej naturze jest bardzo Lean’owy…

więcej

UCZĘ SIĘ DLA LOTOSU – reportaż ze szkolenia TRIZ Basic

Algorytmy, macierze i patenty
Inżynieryjna metoda TRIZ była tematem szkolenia zorganizowanego na początku marca w ramach Kalendarza szkoleń Akademii LOTOS. Pracownicy Grupy LOTOS w ciągu dwóch dni intensywnych zajęć poznawali narzędzia do rozwiązywania problemów, z którymi spotykają się w swojej pracy, i doskonalili się w ich stosowaniu.

więcej
TRIZ – jak zacząć?

TRIZ – jak zacząć?

Swoimi doświadczeniami dzieli się Michał Hałas, TRIZ Champion z Grupy ODiTK.

Często w rozmowach z ludźmi, którzy zainteresowali się TRIZ pojawia się pytanie – od czego zacząć? Ponieważ po drodze do poznania TRIZ czeka kilka pułapek, warto się im przyjrzeć.

więcej

TRIZ – nie tylko dla inżynierów

Czy inżynierskie, twarde metodologie mogą znaleźć zastosowanie w rozwiązywaniu problemów zarządzania? Jak się mają definiowane w TRIZ „sprzeczności techniczne” do rozwiązywania konfliktów, niespójności, wad działania zespołów ludzkich, relacji biznesowych czy nawet twórczości artystycznej…

więcej
Kreatywność w rozwiązywaniu problemów

Kreatywność w rozwiązywaniu problemów

Dlaczego tak się dzieje, że przez długi czas zastanawiamy się nad problemem a kolejne pomysły nie przynoszą rozwiązania? Najbardziej frustrujące jest, gdy po czasie okazuje się, że przed nami ktoś już rozwiązał bardzo podobny problem i wystarczyło tylko tam sięgnąć. Właśnie w ten sposób poznałem praktyczną stronę TRIZ (Teorii Rozwiązywania Zadań Innowacyjnych)…

więcej
Sketchnote z pierwszej konferencji TRIZ

Sketchnote z pierwszej konferencji TRIZ

11 czerwca 2015 po raz pierwszy odwiedziła nasz kraj Karen Gadd, autorka „TRIZ for Engineers”, założycielka Oxford Creativity. Oto podsumowanie konferencji z jej udziałem. Autorką skechnote jest Monika... więcej

TRIZ – znajdź proste rozwiązanie problemu

Henry Ford poskarżył się kiedyś Edisonowi, że tak wielki wynalazca mógłby naprawić swoją furtkę wejściową, ponieważ strasznie ciężko się ją otwiera. Edison odpowiedział, że nie zamierza niczego zmieniać, ponieważ każdy, kto wchodzi, otwierając furtkę, pompuje mu cztery litry wody ze studni do zbiornika na dachu posiadłości…

więcej
Biografia Altszullera

Biografia Altszullera

Altszullera poznałem w 1955 roku. Wrócił z Gułagu rok wcześniej. Do tego czasu widywałem go z „najładniejszą dziewczyną w Baku”. Jego mądra twarz zachowała się w mojej pamięci. Poznał nas ze sobą mój kolega z wydziału, który siedział z nim w Workucie. Zaprzyjaźniliśmy się i często spotykaliśmy się do 1979 roku, dopóki nie wyjechałem z ZSRR…

więcej